The following is the Group Division and the Schedule for DreamHack Masters Malmö 2017

1 week before the event DreamHack Masters Malmö 2017 which was the first tournament after a post international break PGL Major Krakow 201716 teams will compete for a total prize pool of 3.3 billion rupiah ($ 250,000 USD) in this tournament. Malmö Arena on 30 August to 3 September 2017.

DreamHack alone finally announced the group division at the tournament.

SK Gaming which currently tops the team ranking list by HLTV, they came to this tournament without changing the roster and will join group A together North, Cloud9 and also BOOT-dream[S]tired who surprisingly qualified for this tournament after beating the top team Tyloo with a score of 2-1 in the Asian Qualifiers.

Astralist and Virtus.pro who is a champion DreamHack Masters Las Vegas 2017 both of whom did not change the player will join group B together with Na`Vi and Renegades.

Gambit who came as champions PGL Major Krakow 2017 must be left by 1 main player and coach them, Daniil “Zeus“Teslenko and Mykhailo”KaneBlagin’s choosing to move to Na`Vi, they will join in group C along with other strong teams FaZe Clan which also overhauled its roster a while ago and is equipped with NiP and also Mousesports.

In Group D this time will be filled by the French team duo, namely, G2 Esports and EnVyUs Team both of whom do not change the player, they will be accompanied by Immortal which is runner-up PGL Major Krakow 2017 and also Fnatic.

The following is the match schedule DreamHack Masters Malmö 2017:

DAY 1 – Wednesday, 30 Aug 2017 – PLAY STREAM

Time Match Teams Series Score
12:30 – 13:00 Preshow
13:00 – 14:30 Group A – Initial Match # 1 SK – BOOT-dS BO1
14:30 – 16:00 Group B – Initial Match # 2 VirtusPro – Natus Vincere BO1
16:00 – 17:30 Group C – Initial Match # 1 Immortals – Fnatic BO1
17:30 – 19:00 Group D – Initial Match # 2 FaZe Clan – Ninjas in Pajamas BO1
19:00 – 20:30 Group B – Elimination Match TBA BO1
20:30 – 22:00 Group C – Elimination Match TBA BO1

DAY 1 – Wednesday, 30 August 2017 – SECOND STREAM

Time Match Teams Series Score
12:30 – 13:00 Preshow
13:00 – 14:30 Group B – Initial Match # 1 Astralis – Renegades BO1
14:30 – 16:00 Group A – Initial Match # 2 North – Cloud9 BO1
16:00 – 17:30 Group D – Initial Match # 1 Gambit Esports – mousesports BO1
17:30 – 19:00 Group C – Initial Match # 2 G2 Esports – Team EnVyUs BO1
19:00 – 20:30 Group A – Elimination Match TBA BO1
20:30 – 22:00 Group D – Elimination Match TBA BO1

DAY 2 – Thursday, 31 August 2017

Time Match Teams Series Score
09:30 – 10:00 Preshow
10:00 – 13:00 Group A – Winner’s Match TBA BO3
13:00 – 16:00 Group B – Winner’s Match TBA BO3
16:00 – 19:00 Group C – Winner’s Match TBA BO3
19:00 – 22:00 Group D – Winner’s Match TBA BO3

DAY 3 – Friday, September 1, 2017

Time Match Teams Series Score
09:30 – 10:00 Preshow
10:00 – 13:00 Group A – Decider Match TBA BO3
13:00 – 16:00 Group B – Decider Match TBA BO3
16:00 – 19:00 Group C – Decider Match TBA BO3
19:00 – 22:00 Group D – Decider Match TBA BO3

DAY 4 – Saturday, September 2, 2017

Time Match Teams Series Score
09:20 – 10:00 Preshow
10:00 – 13:00 Quarter-Final # 1 TBA BO3
13:00 – 16:00 Quarter-Final # 2 TBA BO3
16:00 – 19:00 Quarter-Final # 3 TBA BO3
19:00 – 22:00 Quarter-Final # 4 TBA BO3

FINAL DAY – Sunday, 3 September 2017

Time Match Teams Series Score
10:15 am-11:00am Preshow
11:00 – 14:00 Semi-Final # 1 TBA BO3
14:00 – 17:00 Semi-Final # 2 TBA BO3
18:00 – 21:00 Grand Finals TBA BO3
22:00 – 03:00 After Party